پ. شهریور ۱۴ام, ۱۳۹۸

فناوری VoLTE ایرانسل در مشهد و تهران آغاز به کار کرد

۱ min read

به گزارش تاچ نت و به نقل از روابط عمومی ایرانسل، فناوری انتقال صدا بر بستر نسل چهارم تلفن همراه (Voice over LTE) یک فناوری بر پایه استاندارد GSMA است که برای پشتیبانی از مکالمه صوتی در شبکه 4G/LTE ضروری است. این فناوری تجربه مکالمه صوتی با کیفیت بالاتری را برای مشترک به ارمغان می‌آورد و امکان استفاده همزمان از صوت و دیتا را فراهم می‌کند.

استفاده از بستر VoLTE مکالمه صوتی با کیفیت و سرعت بالا را برای کاربران امکان‌پذیر می‌کند که تفاوت قابل ملاحظه‌ای با مکالمه بر بستر شبکه‌های نسل قدیمی‌تر تلفن همراه (2G و 3G) دارد.
همچنین بر خلاف شبکه LTE، مشترکان می‌توانند در هنگام مکالمه صوتی بر بستر VoLTE، از خدمات شبکه نسل چهارم اینترنت همراه (4G/LTE) نیز استفاده کنند. در شبکه‌های LTE امکان مکالمه صوتی وجود ندارد و گوشی تلفن همراه در زمان برقراری تماس صوتی معمولا به شبکه 3G سوئیچ می‌کند.

[toggle title=”تبلیغات” state=”open”]

اخبار فناوری اطلاعات                                          اخبار تکنولوژی                                 فروشگاه اینترنتی دلینا

[/toggle]
فناوری VoLTE در زمره فناوری‌های جدید ارتباطات بی‌سیم است که اولین بار در سال 2014 در شرق آسیا و آمریکا به بهره‌برداری رسیده و کمتر از دو سال پس از آن، ایرانسل نیز آن را با موفقیت آزمایش کرده است.

شرکت ایرانسل که یکی از اپراتور های پیشگام ایران در دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات است، در اقدامی جدید در حال استفاده از فناوری VoLTE یا انتقال صوت بر بستر شبکه‌ی نسل چهارم است. در گام اول این شبکه در مشهد و تهران راه‌اندازی شده است.

VoLTE ایرانسل , irancel volteایرانسل در حال تغییر فناوری انتقال صدا در شبکه‌ی ارتباطی خود است. براساس اطلاعات ارائه شده، بزرگ‌ترین اپراتور دیتای کشور در حال راه‌اندازی فناوری انتقال صدا بر بستر شبکه‌ی نسل چهارم است. ایرانسل این فناوری جدید را در شهرهای مشهد و تهران راه‌اندازی کرده است و انتظار می‌رود در آینده‌ی نزدیک شاهد راه‌اندازی این فناوری در شهرهای دیگر نیز باشیم.

اما VoLTE ایرانسل چیست و چه تفاوتی با فناوری قبلی مورد استفاده برای انتقال صدا دارد؟ فناوری Voice over LTE همان فناوری انتقال صدا بر بستر شبکه‌ی نسل چهارمی است و برای پشتیبانی از مکالمه صوتی در شبکه‌های 4G یک فناوری ضروری است و بدون استفاده از آن نمی‌توان انتقال صدا را در شبکه‌های LTE انجام داد. اگر توجه کرده باشید، در صورتی که دیتای گوشی هوشمند روشن بوده و همزمان مکالمه‌ای برقرار شود، پیش از پیاده‌سازی این فناوری جدید، دیتای موبایل نیز تغییر کرده و ارتباط 2G یا 3G برقرار می‌شود، اما با استفاده از فناوری VoLTE‌ دیگر نیازی به انتقال به فناوری‌های قدیمی‌تر نیست و می‌توان صدا را در همان بستر 4G انتقال داد.

با استفاده از فناوری VoLTE می‌توان همزمان با انجام مکالمه‌ی صوتی، تصویر، فیلم، پیغام متنی یا هرچیز دیگری را در بستر اینترنت دریافت یا ارسال کرد. فناوری VoLTE ظرفیت بیشتری دارد به‌طوری‌که نرخ انتقال صدا و دیتا در شبکه‌ی 4G در مقایسه با شبکه‌ی 3G سه برابر بیشتر و در مقایسه با 2G تا ۶ برابر بیشتر است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که پیاده‌کردن این فناوری از سوی ایرانسل به این معنی نیست که تمام کاربران می‌توانند از VoLTE ایرانسل بهره ببرند. حتی تمام گوشی‌هایی که از ارتباط 4G پشیبانی می‌کنند نیز دارای قابلیت VoLTE نیستند.

برای فعال کردن VoLTE ایرانسل روی گوشی‌های هوشمند ال‌جی کافی است تا وارد تنظیمات گوشی شده و پس از ورود به قسمت تنظیمات بیشتر یا همان More در قدم اول 4G‌ را فعال کرده و سپس با انتخاب شبکه‌های موبایل یا mobile Networks و وارد شدن به آن، VoLTE را فعال کرد.

VoLTE ایرانسل , irancel volte

در گوشی هواوی پی ۱۰ برای استفاده از VoLTE  ایرانسل باید وارد تنظیمات شده و از قسمت اتصالات یا Connectivity روی گزینه‌ی بیشتر یا More کلیک کرده و پس از انتخاب Mobile Networks و GSM/WCDMA/LTE از بخش Mobile Mode، گزینه‌ی VoLTE‌را فعال کرد.

VoLTE ایرانسل , irancel volte

بنابر اطلاعات ارائه شده با وجود اینکه آیفون‌های اپل از چنین گزینه‌ای پشتیبانی می‌کنند، اما در حال حاضر امکان استفاده از این قابلیت روی گوشی‌های آیفون مهیا نیست و این گوشی‌ها نمی‌توانند از فناوری VoLTE ایرنسل استفاده کنند. برای فعال کردن این ویژگی روی گوشی‌های آیفون باید از مسیر Cellular>Cellular Data Option وارد تنظیمات شده و در صورت غیرفعال بودن LTE آن را فعال کرده و سپس Voice & Data‌ را فعال کرد.

VoLTE ایرانسل , irancel volte

منبع : ایرانسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *