د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

هیوندای کونا الکتریک، خودروی برقی کم مصرف با قدرت بالا

۱ min read
هیوندای کونا الکتریک، خودروی برقی کم مصرف با قدرت بالا
4.7 (93.33%) 6 vote[s]

اخبار فناوری اطلاعات تاچ نت –  شرکت هیوندای هفته گذشته خودروی الکتریکی هیوندای کونا الکتریک را معرفی کرد. هیوندای Kona Electric دومین خودروی کاملا برقی این شرکت است و با قیمت پایه 36450 دلار از اوایل سال 2019 عرضه می‌شود. در نگاه کلی این قیمت با قیمت خودروهای معمولی و بنزینی کنونی تقریبا مشابه است.

هیوندای کونا الکتریک
هیوندای کونا الکتریک

از یک طرف این خبر فوق العاده‌ای است. این یک نشانه از این موضوع است که سازندگان خودرو در حال حاضر و با این قیمت، توانایی ساخت خودرویی با تکنولوژی کاملا برقی را دارند که هنوز چیز جدید و نایابی به حساب می‌آید.

مسافتی که کونا الکتریک با یک بار شارژ طی می‌کند نیز حداکثر 482 کیلومتر است. این مسافت برای یک خودروی برقی کم به حساب نمی‌آید. این نکته را هم در نظر بگیرید که فاکتور میزان مسافتی که با یک بار شارژ طی می‌شود، مهم‌ترین نکته‌ای است که می‌توان خریداران را به سمت خودروهای برقی، سوق دهد.

هیوندای کونا الکتریک
هیوندای کونا الکتریک

همین حالا در کنار خودروی کونا الکتریک، خودروهای برقی زیادی هستند که ساخته و عرضه شده‌اند. در ابتدا باید ذکر کنیم که فروش عمده هیوندای، روی خودروهایی با میانگین قیمتی 25 هزار دلار است. این یعنی هنوز خریدارانی که به صرف هزینه بالاتر علاقه ندارند، به سمت Kona Electric نیز جذب نخواهند شد.

اما با این وجود تلاش شرکت هیوندای، شایسته تقدیر است. مسافت 482 کیلومتری که Kona Electric با یک بار شارژ طی می‌کند، از بسیاری رقبای این خودرو که توسط شرکت‌های خودروسازی بزرگ ساخته می‌شوند، بیشتر است.

این مثال‌هایی که زدیم، مربوط به خودروهای مقرون به صرفه الکتریکی می‌شد. اگر بخواهیم مسافت 482 کیلومتری Kona Electric را با خودروهای لوکس برقی مقایسه کنیم، بار دیگر متوجه می‌شویم که هیوندای چه کار بزرگی انجام داده است.

هیوندای کونا الکتریک
هیوندای کونا الکتریک

کونا الکتریک با حداکثر مسافت 482 کیلومتر، از Jaguar I-Pade با ۳۷۶ کیلومتر، از مدل پایه تسلا مدل اکس با ۳۸۱ کیلومتر و حتی از آئودی E-Tron با 399 کیلومتر، بیشتر است. حتی خودروی برقی مرسدس بنز با نام EQC نیز شنیده می‌شود مسافت ۳۲۱ کیلومتری را با یک بار شارژ طی می‌کند. تمامی خودروهایی که نام بردیم اگر قیمتی بیشتر از هیوندای Kona Electric نداشته باشند، قیمتی برابر با این خودرو خواهند داشت.

برای مثال خودروی Chevy Bolt EV با قیمت پایه 36620 دلار عرضه می‌شود. ارزان‌ترین نسخه تسلا مدل ۳ نیز با قیمت ۳۵ هزار دلار عرضه خواهد شد اما هنوز زمان عرضه این خودرو مشخص نیست. در این بین احتمالا رقیب شرکت هیوندای، شرکت فولکس واگن خواهد بود که وعده داده خودروهایی برقی در رنج قیمتی ۲۰ هزار دلار عرضه کند اما خب هنوز نمی‌دانیم این خودروها با یک بار شارژ، چه مسافتی را می‌توانند طی کنند.

هیوندای کونا الکتریک
هیوندای کونا الکتریک

در نهایت اگرچه هیوندای به ساخت خودروهایی ارزان قیمت مشهور است اما این بار ترجیح داده به جای کاهش قیمت، محصولی بهتر را در رده قیمتی ۳۵ هزار دلار عرضه کند.

در کنار کونا الکتریک، انتظار یک خودروی مشابه از طرف خواهرخوانده هیوندای یعنی شرکت کیا نیز باید داشته باشیم. شنیده می‌شود این شرکت به زودی یک خودروی الکتریک SUV با نام Niro EV معرفی خواهد کرد. مثل همیشه احتمالا از نظر پلتفرم و مشخصات فنی، این دو خودرو کاملا شبیه به یکدیگر خواهند بود و تنها از نظر طراحی خارجی و داخلی، با یکدیگر تفاوت دارند. انتظار می‌رود خودروی برقی کیا هم در همین محدوده قیمتی عرضه شود.

هیوندای کونا الکتریک
هیوندای کونا الکتریک

با عرضه خودروی هیوندای Kona Electric و کیا Niro EV، می‌توانیم به آینده خودروهای برقی امیدوارتر بشویم که بیشتر و بیشتر شاهد این خودروها مخصوصا در رده قیمتی پایین‌تر باشیم. شما درباره هیوندای Kona Electric چه فکر می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *