پ. شهریور ۱۴ام, ۱۳۹۸

نشانه های شروع بیماری پارکینسون ؛ ناتوانی در تشخیص بوی صابون و بنزین

۱ min read

پارکینسون چیست ؟

این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان است یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه خیلی فرق نمی‌کند بطور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده ماده‌ای به نام دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی) است رخ می‌دهد.

[toggle title=”تبلیغات” state=”open”]

تاچ نت                                              تکنولوژی ایرانی                                          فروشگاه اینترنتی دلینا

[/toggle]

یک پژوهش طولانی مدت که توسط محققین دانشگاه ایالت میشیگان انجام شده نشان می دهد شناسایی بیماری در مراحل ابتدایی اش یک سری علائم خاص دارد. یکی از این نشانه ها، نفهمیدن بوی بنزین یا بوی صابون است. مداخله سریع و اولیه یکی از راه های مقابله با بیماری های مرتبط با زوال عقل است.

پارکینسون بیماری زوال عقل
پارکینسون

این مسئله بسیار مورد بحث بوده و قبل ها نیز مطرح شده که افراد مبتلا به بیماری های زوال عقل، به خصوص آلزایمر، در مراحل ابتدایی بیماری شان دچار ضعف در بویایی خواهند شد.

پروفسور هونگلی چن می گوید که پژوهش آن ها به مدت 10 سال طول کشیده و نتیجه تحقیقات روی 2462 نفر (1510 سفید پوست و 952 سیاه پوست) مورد آزمایش قرار گرفته. هر شخص 12 نوع ادویه و بوی مختلف از دارچین و لیمو گرفته تا صابون و بنزین را بو کرده و آن ها را تشخیص داده است. سپس هر کدام از آن ها با برچسب ضعیف، متوسط و خوب شناسایی شده و در طول یک دهه مورد نظر قرار گرفتند.

42 نفر از این تعداد طی این دوره به پارکینسون مبتلا شدند که همگی در ابتدای دوره تست با حس بویایی ضعیفی رو به رو بودند. در کل، آن هایی که بویایی ضعیفی داشتند، 5 برابر شانس بیشتری در ابتلا داشتند. حتی با در نظر گیری فاکتورهای دیگر نظیر، سیگار کشیدن و آسیب های وارده به سر، نتایج به سمت حس بویایی گرایش داشت.

جالب اینکه سیاه پوستان در این تست موفق بودند و ارتباطی میان حس بویایی ضعیف و بیماری پارکینسون در آن ها مشاهده نشد که این احتمالا به خاطر جامعه آماری کوچک آن ها بوده است و باید در آینده پژوهش های دقیق تری انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *