شبکه و اینترنت

لای فای چیست و چه مزایایی نسبت به وای فای دارد

لای فای چیست و چه مزایایی نسبت به وای فای دارد
5 (100%) 2 votes

لای فای چیست  و چه مزایایی نسبت به وای فای دارد

نسل جدید ارتباطات بی‌سیم ما را با فناوری آشنا می‌کند که در آن تنها از نور حهت اتصال بی‌سیم به اینترنت و انتقال داده، استفاده می‌شود؛ به همین جهت دیگر به مودم احتیاجی نخواهیم داشت و فقط با روشنایی حتی کم، به‌سادگی می‌توانیم با سرعتی بی‌نظیر یعنی سرعتی در حدود ۱۰۰ برابر سریعتر از Wi-Fi، به اینترنت دسترسی داشته باشیم.

این تکنولوژی بااستفاده از نور مرئی جهت انتقال داده، موجب افزایش ۱۰ هزار برابری پهنای باند، کاهش هزینه و مصرف انرژی می‌شود و به علت مانع‌شدن دیوار در مسیر عبور نور، امنیت بیشتری را نسبت به Wi-Fi در شبکه‌های محلی ایجاد می‌نماید. نام این فناوری لای فای (Li-Fi) است که درادامه به معرفی آن و نقش اساسی که می‌تواند در پیاده‌سازی اکوسیستم اینترنت اشیا ایفا کند، می‌پردازیم.

مطالب مشابه : تبدیل گوشی اندروید به یک تکرار کننده وای فای با نرم افزار

اینترنت لای فای چیست

لای‌فای (Li-Fi) برگرفته از دو واژه Light و Fidelity می‌باشد که توسط پروفسور دانشگاه ادینبورگ و از بنیان‌گذاران شرکت پیورلای فای «هارلد هاس» اختراع شد. لای فای از مجموعه ارتباطات بی‌سیم نوری می‌باشد که می‌تواند مکمل ایده‌آلی برای امواج رادیویی محسوب گردد. این تکنولوژی از طیف نور مرئی، فروسرخ و نزدیک به فرابنفش بهره می‌برد که قدرت انتقال حجم بالایی از داده را داراست و به‌ عنوان راهکاری جهت محدودیت‌های پهنای باند فرکانس‌های رادیویی، به حساب می‌آید.

لای فای , لای فای چیست

جهت پیاده‌سازی لای فای به هیچ ساختار ویژه‌ای احتیاج نداریم و به‌سادگی می‌توانیم این تکنولوژی را به زیرساخت موجود اضافه نماییم. چراغ‌های LED به‌عنوان بستری برای لای فای و انتقال داده با سرعت‌بالا، به‌حساب می‌آیند که شرایط کارکرد و استفاده لای فای ازLED، مانند لامپ‌های LED، با روشن و خاموش شدن‌های متناوب و با سرعت‌بالا، انجام می‌گیرد که قابل‌تشخیص برای اشخاص نیست.

لای فای , لای فای چیست

امروزه شاهد استفاده گسترده از لامپ‌های LED می‌باشیم که تنها با اضافه نمودن یک دستگاه کوچک به این لامپ‌های LED و اتصال به شبکه، می‌توانیم به‌سادگی از فناوری لای فای بهره‌مند شویم. با فناوری لای فای، تنها شرایطی که احتیاج داریم که به اینترنت دسترسی داشته باشیم، روشن بودن لامپ‌ها بوده که حتی بیان شده است لای فای می‌تواند با نور خورشید و یا در محیط روشن، توانایی اتصال به اینترنت را نیز فراهم کند.

نکات قابل توجه

افزایش همه‌روزه دستگاه‌ها در اکوسیستم اینترنت اشیا و اتصال آنان به اینترنت، احتیاج به پهنای باند بالا دارد که این امر به علت توسعه ناپذیر بودن فرکانس‌های رادیویی، از توان وای فای که با امواج رادیویی کار می‌کند، خارج است. جهت افزایش سرعت بااستفاده از فناوری ۵G احتیاج به برج‌های مخابراتی هستیم که باید در فاصله‌های ۵۰ متری از هم قرار بگیرند، ولی تصور شهرهایی که در هر ۵۰ متر یک برج مخابراتی قرار دارد، به‌طور حتم بسیار ناخوشایند خواهد بود؛ به همین جهت لای فای با پهنای باند بالا و استفاده از یک سیستم نوردهی شهری به‌سادگی می‌تواند حجم زیادی از داده را در بین انبوهی از دستگاه‌ها و اشخاص در یک شبکه گسترده با سرعت بسیار بالا انتقال دهد.

دراثر احداث و نگهداری این برج‌های مخابراتی هزینه‌ها و انرژی‌های زیادی مصرف خواهد شد که با لای فای دیگر احتیاجی نیست برج‌های مخابراتی به این شکل و با این فاصله از یکدیگر قرار بگیرند؛ پس بالطبع شاهد کاهش هزینه و مصرف انرژی نیز خواهیم بود. لای‌فای در کنار وای فای، به کمک پیاده‌سازی اینترنت اشیا می‌آید، بدین‌شکل که دانلود اطلاعات بر روی لای فای و آپلود اطلاعات بر روی وای فای صورت می گیرد؛ به همین جهت لای فای با تمام مزایای مثبتی که دارد، به‌تنهایی و بدون حضور وای فای قادر نیست گردش اطلاعات را به‌خوبی در بین دستگاه‌های اینترنت اشیا انجام دهد. این دو فناوری به موازات همدیگر می‌توانند زمینه ایده‌آلی را برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا فراهم کنند.

اسماعیل رزم آرا
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *