د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

فشرده‌سازی ویدیو بدون افت کیفیت با استاندارد JPEG XS

۱ min read
فشرده‌سازی ویدیو بدون افت کیفیت با استاندارد JPEG XS
5 (100%) 3 vote[s]

تقریبا تمامی کاربران رایانه با فرمت تصویری JPEG آشنا هستند. JPEG در واقع روشی برای فشرده سازی استاندارد تصاویر است که ضمن حفظ کیفیت نهایی، اطلاعات یک تصویر را با فاکتور گرفتن از برخی پارامترهای آن فشرده سازی می کند تا به این ترتیب حجم فایل نهایی مربوط به عکس کاهش پیدا کند.

استاندارد JPEG XS فرآیند فشرده‌سازی را بسیار سریع انجام می‌دهد؛ لذا پخش زنده ویدیوهای 4K در آینده کار سختی به نظر نمی‌رسد.

استاندارد JPEG XS
استاندارد JPEG XS

به گزارش engadget، استاندارد JPEG XS فرمتی اختصاصی شده برای به کار گرفتن در سرویس های استریم زنده ویدیو و همچنین واقعیت مجازی است که می تواند قابلیت های منحصر به فرد خود را در شبکه های WiFi و 5G نیز حفظ کند. این فرمت قرار نیست جایگزین JPEG شود و حتی حجم نهایی تصاویر ذخیره شده با آن نیز تفاوت قابل ملاحظه ای با فرمت استاندارد ندارند، با این وجود JPEG XS برای افزایش سرعت بارگزاری تصاویر و همچنین مصرف بهینه تر انرژی توسعه داده شده است. در واقع همان طور که نیکول لی از endgadget اشاره می کند، فرمت JPEG را می توان بهینه سازی شده برای دانلود دانست، در حالی که استاندارد JPEG XS برای پخش زنده بهینه شده است.

اینک، همان گروهی که در سال 1992 فرمت JPEG را برای فشرده‌سازی تصاویر ثابت به دنیا عرضه داشت، استاندارد جدیدی معرفی کرده است که «جی‌پی‌ای‌جی ایکس‌اس» (JPEG XS) نام گرفته و البته ماموریت متفاوتی دارد: فشرده‌سازی ویدیو بدون افت کیفی محسوس، جهت پخش زنده و نه برای ذخیره‌سازی.

در واقع، مزیت استاندارد JPEG XS، فشرده‌سازی بسیار سریع تصاویر، به‌ویژه تصاویر ویدیویی است؛ طوری که بتوان آن را روی دستگاه‌های دیجیتال پخش کرد.

در مراسم معرفی این فرمت جدید در گردهمایی متخصصین عکاسی، هدف از توسعه JPEG XS ارائه امکان استریم فایل ها به جای دانلود آنها عنوان شده و کاربردهایی مانند استفاده در اتومبیل های خودران و همچنین پهپادها برای آن ذکر شده است. تورج ابراهیمی از تیم توسعه دهنده JPEG XS در توضیح ویژگی های این فرمت جدید اضافه می کند که تصاویر JPEG XS با فاکتور 6 فشرده سازی خواهند شد این در حالیست که JPEG تصاویر را با فاکتور 10 فشرده می کند؛ در نتیجه می توان گفت میزان از دست دادن اطلاعات در JPEG XS کاهش خواهد یافت.

پروفسور تورج ابراهیمی از موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL) که مدیریت گروه مشترک کارشناسان عکاسی یا همان JPEG (سرنام Joint Photographic Experts Group) را بر عهده دارد، ضمن معرفی JPEG XS اظهار داشت :

این فرمت جدید قرار نیست جایگزین JPEG شود، بلکه مکمل آن است و استانداردی است که می‌کوشد با صرف انرژی کم، محتوای ویدیویی را از طریق اتصالات وای‌فای و شبکه‌های سلولی نسل پنجم (5G) روی تجهیزات دیجیتال کاربران پخش کند.

وی در توضیح مزایای استاندارد JPEG XS می‌گوید، فشرده‌سازی با این فرمت، در کل بر کیفیت تصاویر تاثیری ندارد؛ طوری که حتی زبدگان این عرصه نیز نمی‌توانند تفاوت بین تصویر اصلی از تصویر فشرده‌ شده را تشخیص دهند.

استاندارد JPEG حجم تصویر را تا 10 برابر کاهش می‌دهد، اما در استاندارد JPEG XS حجم ویدیو 2 تا نهایتاً 6 برابر فشرده‌ می‌شود زیرا حفظ کیفیت در آن اهمیت زیادی دارد.

این فرمت متن باز بوده و از یک فرمت کدگذاری HDR یونیورسال استفاده می کند. پیش بینی می شود پس از تاییدات نهایی از تصاویر JPEG XS در ویرایش فیلم و تصاویر و همچنین عکس های فضایی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *