د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

سنسور ضربان قلب اپل واچ، نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد

۱ min read
سنسور ضربان قلب اپل واچ، نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد
5 (100%) 2 vote[s]

قابلیت تشخیص نارسایی های قلبی با کمک سنسور ضربان قلب اپل واچ (Apple Watch) مثال زدنی‌ست. مطالعات نشان می‌دهد در کنار زیبایی ساعت های هوشمند اپل که آنها را به گجتی محبوب در بین کاربران تبدیل کرده و دلیل این استقبال از سوی کاربران، زیبایی ظاهری آنها و البته، قابلیت‌های مناسب جهت ردیابی تناسب اندام با ظرفیت‌های فراوان است.

اپل واچ

ساعت های هوشمند اپل سهم بزرگی از بازار جهانی اسمارت واچ ها را به خود اختصاص داده و بدون شک، از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. بر اساس مطالعات انجام‌ گرفته که با استفاده از اپلیکیشن نوار قلب Cardiogram و با همکاری متخصصان دانشگاه کالیفرنیا صورت پذیرفت، سنسور ضربان قلب اپل واچ توانست با دقتی بسیار بالا، فیبریلاسیون دهلیزی را در بیماران تشخیص دهد. هدف از انجام این مطالعات که در سال 2016 آغاز شد، این بود که میزان دقت اپل واچ و اپلیکیشن Cardiogram در تشخیص علل شایع نارسایی قلبی اندازه‌گیری شوند.

محققین موفق به توسعه الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی در برنامه Cardiogram شدند که شبکه‌های عصبی عمیق را می‌آموزد و با انحراف معیاری قابل اعتماد، ریتم‌های غیر طبیعی قلب را تشخیص می‌دهد. این دانشمندان، با جمع‌آوری داده‌های به دست آمده از 6158 کاربر اپل واچ به این نتایج دست یافته‌اند.

اپل واچ

نتایج نشان داد که سنسور ضربان قلب اپل واچ در کنار نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی، توانست با دقت 97 درصد، ناهنجاری فیبریلاسیون دهلیزی را تشخیص دهد. بنا به گفته نویسندگان تحقیق، خروجی حاصل از این مطالعه بسیار مهم است؛ زیرا فیبریلاسیون دهلیزی علت بیش از یک‌چهارم سکته‌های قلبی است در حالی که حدود دو سوم از این ناهنجاری‌ها با مصرف داروهای ارزان‌قیمت قابل پیشگیری خواهند بود. این پروژه همچنین ثابت می‌کند که گجت های پوشیدنی قادر به تشخیص بیماری‌ها نیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *