د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

رفع فیلتر توئیتر شایعه تا واقعیت ؟ درخواست مسئولان برای رفع فیلتر

۱ min read
رفع فیلتر توئیتر شایعه تا واقعیت ؟ درخواست مسئولان برای رفع فیلتر
5 (100%) 1 vote[s]

رفع فیلتر توئیتر شایعه تا واقعیت ؟

پس از فیلترینگ تلگرام که واکنش‌های بسیار زیادی را در بین مخالفان و موافقان آن در پی داشت، حال به‌نظر می‌رسد که دولت در تلاش است تا از توئیتر که نزدیک به ۱۰ سال از مسدود سازی‌اش می‌گذرد، رفع توقیف کند!

همانطور که می دانید بسیاری از شبکه های اجتماعی که در دنیا طرفداران و کاربران بسیاری دارند در ایران فیلتر می باشند و آی پی های ایرانی امکان استفاده از این شبکه های اجتماعی را ندارند. این موضوع در حالتی تشدید شد که دولت تصمیم به فیلتر تلگرام گرفت و در نهایت با حکم قضایی این پیام رسان بسیار کاربردی و محبوب فیلتر شد. در این میان کاربران بسیاری از این موضوع شکایت داشتند و این مسئله به صحن علنی مجلس نیز راه پیدا کرد و برخی از وزرا و نمایندگان مجلس نیز نسبت به این فیلترینگ ها واکنش نشان دادند.

توئیتر لایت
رفع فیلتر توئیتر

چندی است زمزمه‌هایی مبنی بر این درخواست به گوش می‌رسید و حال پایگاه اطلاع رسانی دولت، از نامه ۶ وزیر و ۲ نماینده مجلس که از اعضای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه هستند، به دادستان کل کشور جهت رفع توقیف توئیتر خبر داد.

هم اکنون ۶ وزیر و ۲ نفر از نمایندگان مجلس که عضو کمیته ی تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بودند برای دادستان کل کشور نامه ای ارسال کردند که در طی نامه ی ارسالی خواستار رفع فیلتر توییتر در این کار گروه شدند. بر اساس گزارشی که از سوی پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد با توجه بر افزایش تقاضای عموم جامعه رسانه ای کشور به منظور رفع فیلتر توییتر و همچنین فعالیت قشر جوان و رسانه ها در این شبکه ی اجتماعی، بالاخره امروز نامه ای با امضای ۸ نفر از اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای دادستانی کل کشور ارسال گردید که محتوای کلی این نامه رفع فیلتر توییتر و مطرح شدن این موضوع در کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بود.

این نامه به تایید و امضای جهرمی وزیر ارتباطات، بطحایی وزیر آموزش و پرورش، علوی وزیر اطلاعات، آوایی وزیر دادگستری، غلامی وزیر علوم، صالحی وزیر ارشاد، سبحانی‌فر نماینده سبزوار و کاظمی نماینده ملایر در مجلس رسیده است. اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ۱۲ نفر هستند و در صورت طرح این موضوع در این کمیته، با نظر مساعد امضاءکنندگان این نامه، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد.

در صورت عملی شدن رفع فیلتر توئیتر می‌توان این قضیه را از دو جهت مورد بررسی قرار داد.

نخست به دلیل فعال بودن بخش زیادی از اعضای حاکمیت در توئیتر است که با انتقاد بسیاری از کاربران روبرو بوده‌اند مبنی بر آنکه چرا سیاسیون تا این حد در این شبکه فیلتر شده فعال هستند درصورتی‌که طبق قانون دسترسی به این وب‌سایت مسدود است. قاعدتا رفع توقیف از توئیتر راه را بر این انتقادات خواهد بست و فعالیت همه افراد به‌صورت قانونی و شفاف در آن دنبال خواهد شد.

مورد دوم را هم می‌توان به نوعی دلجویی و تلاش دولت برای فیلتر شدن تلگرام دانست که بخش زیادی از جامعه با آن موافق نبودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *