د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

دکمه استارت/استاپ خودرو های مدرن چگونه کار می کند؟

۱ min read
دکمه استارت/استاپ خودرو های مدرن چگونه کار می کند؟
5 (100%) 1 vote[s]

اگر شما نیز در جریان تکنولوژی های به کار رفته در اتومبیل های مدرن قرار دارید به احتمال زیاد با مکانیسم و دکمه استارت/استاپ خودرو و مانور های زیاد کمپانی های اتومبیل سازی مبنی بر اینکه باعث کاهش مصرف سوخت هنگام فعال بودن سیستم مورد نظر آشنایی دارید.

این مکانیسم و سیستم ها در برند ها و مارک های مختلف اتومبیل های رایج در بازار اختلاف چندانی ندارد و همچنین همان طور که می دانید در حال همه گیر شدن است. ایده و شیوه ی عملکرد این سیستم ها بسیار ساده است، به طوری که در صورت توقف در پشت چراغ قرمز های طولانی یا در ترافیک های سنگین و نیمه سنگین نیازیی به روشن ماندن اتومبیل و موتور آن نیست بنابراین با خاموش شدن اتومبیل و موتور پیشرانه ی آن سوخت بیهوده مصرف نمی شود و در مصرف انرژی و سوخت صرفه جویی می شود.

دکمه استارت/استاپ خودروبه طور کلی نحوه و شیوه ی عملکرد این سیستم ها و مکانیسم ها با یک دیگر مشابه است به طوری که راننده با فشار دادن پدال ترمز و توقف کامل اتومبیل موتور پیشرانه ی اتومبیل به صورت کاملا اتوماتیک خاموش می شود و هنگامی که راننده پایش را از روی پدال ترمز بردارد باز به طور کاملا اتوماتیک و بدون توقف، اتومبیل روشن می شود و راننده می تواند به حرکت خود ادامه دهد.

همان طور که بیشتر مشتریان و علاقه مندان به حوزه ی اتومبیل می دانند،کمپانی آمریکایی فولکس واگن برای اولین بار این مکانیسم را در سال ۲۰۱۷ و در مدل های شاسی بلند به نام های اطلس و تیگوان به کار برد. با توجه به این مطلب که این سیستم و مکانیسم استارت استاپ به احتمال زیاد به برخی از اجزای پیشرانه ها و قوای فنی خودرو فشار بیشتری وارد می کند، اتومبیل های تجهیز شده به دکمه استارت/استاپ خودرو در قسمت هایی که نام بردیم ممکن است دچار خرابی شوند.

البته برای رفع این مشکل ها کمپانی های اتومبیل سازی موتور های پیشرانه ی اتومبیل های مجهز به این سیستم استارت استاپ را به گونه ای طراحی کرده اند که در کنار استارتر، باتری ۱۲ ولتی و دینام تقویت شده، در هنگام فعال بودن مکانیسم استارت/استاپ روغن به طور همیشگی در جریان باشد تا از این حالت ها جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *