د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

دسترسی جهانی به اینترنت ماهواره‌ ای رایگان با ایجاد شبکه‌ای متشکل از 272 ماهواره‌

۱ min read
دسترسی جهانی به اینترنت ماهواره‌ ای رایگان با ایجاد شبکه‌ای متشکل از 272 ماهواره‌
5 (100%) 1 vote[s]

اخبار فناوری اطلاعات و اینترنت تاچ نت – دسترسی جهانی به اینترنت ماهواره‌ ای با شبکه ای متشکل از 272 ماهواره

یک شرکت اینترنتی چینی می‌خواهد 272 ماهواره و مرکز عملیاتی پردازش داده طی 8 سال آینده در اختیار داشته باشد تا شبکه اینترنت را به صورت رایگان در هر نقطه از کره زمین در دسترس قرار دهد.

به گزارش تاچ نت و به نقل از گیزمگ، دسترسی به اینترنت امروزه آسان شده است، اما آنلاین شدن در بسیاری از مناطق هنوز به سادگی لمس گزینه اتصال اینترنت نیست.

شرکت چینی ” لینک‌شور”(LinkSure) اعلام کرده است که یک مجموعه ماهواره را تا سال 2026 به مدار زمین پرتاب خواهد کرد. این شرکت می‌خواهد که دسترسی رایگان به اینترنت را در سراسر جهان فراهم کند.

دسترسی جهانی به اینترنت ماهواره‌ ای
دسترسی جهانی به اینترنت ماهواره‌ ای

استقرار این سیستم که “ازدحام صور فلکی لینک‌شور” نام دارد، با پرتاب ماهواره “لینک‌شور-1″(LinkSure-1) در سال 2019 آغاز خواهد شد. سپس تا سال 2020، 10 ماهواره دیگر پرتاب خواهد شد. تا اینکه نهایتا تا 8 سال آینده مجموعا 272 ماهواره و مراکز پردازش داده به کار گرفته شوند.

همانند سایر سیستم‌های پیشنهادی از این نوع، از جمله یک مورد آزمایش شده توسط شرکت فضایی اسپیس‌ایکس(SpaceX)، ایده این است که ارتباط اینترنت به شکل ماهواره به ماهواره تقویت شود و در نهایت برای مناطقی که زیرساخت زمینی لازم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت را ندارند، اینترنت سریع فراهم کند. با این سیستم، هر زمانی که دستگاه شما تحت پوشش هر یک از این ماهواره‌ها باشد، می‌توانید آنلاین شوید.

“لینک‌شور” نام خود را به عنوان توسعه دهنده برنامه “Wi-Fi Master Key” مطرح کرده است که در آسیا برای دسترسی آنلاین به صورت امن و در عین حال حفاظت از حریم خصوصی کاربر محبوبیت زیادی دارد.

این تیم متعهد به راه‌اندازی سیستم ماهواره‌ای جدید خود با همکاری اعضای آکادمی فضایی چین(CASC) است. براساس آخرین برآوردها، تقریبا بیش از نیمی از جمعیت جهان(حدود 4 میلیارد نفر) به اینترنت دسترسی دارند.

آنلاین شدن به صورت رایگان می‌تواند تفاوت زیادی را در بسیاری از مناطق دور افتاده و در حال توسعه از کره زمین رقم بزند، اما هزینه‌های این سیستم هم باید در نظر گرفته شود. “لینک‌شور” می‌گوید مشارکت‌ها و برنامه‌های کاربردی تامین مالی این پروژه را بر عهده خواهند داشت. بنابراین کاربران این شرکت ممکن است ملزم به استفاده از برنامه‌های اختصاصی این شرکت و دیدن برخی از تبلیغات در زمان استفاده از آنها باشند.

همه این اطلاعات باید مورد تایید قرار بگیرد، اما “لینک‌شور” گفته است که هزینه کلی این پروژه حدود 3 میلیارد یوان (432 میلیون دلار آمریکا) است.

همانطور که قبلا ذکر شد، “لینک‌شور” اولین شرکتی نیست که ایده ارائه دسترسی رایگان به اینترنت را توسط ماهواره‌ها در سر دارد. گوگل چنین پروژه‌ای را به نام “لون”(Loon) دنبال می‌کند که می‌خواهد با استفاده از بالن‌های هوای داغ ویژه، دسترسی به اینترنت را در مناطق دور افتاده زمین ممکن کند.

فیسبوک نیز امکان ارسال ماهواره‌ها برای فراهم کردن اتصال اینترنت در بخش‌های بیشتری از جهان را دنبال می‌کند. همچنین ایده استفاده از پهپادهای خودران را برای همین منظور در سر دارد.

به نظر می‌رسد که اگر شما در یک قسمت از جهان بدون اتصال به اینترنت قابل اعتماد هستید، ممکن است به زودی حتی قدرت انتخاب داشته باشید.

دسترسی جهانی به اینترنت ماهواره‌ ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *