د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

درگذشت ریاضی دان معروف مریم میرزاخانی بر اثر ابتلا به سرطان

۱ min read
به این نوشته امتیاز دهید !

فیروز مایکل نادری معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا روز گذشته در صفحه اینستاگرام خود از وخامت سرطان خانم مریم میرزاخانی خبر داده و از مخاطبانش خواسته بود که برای سلامتی وی دعا کنند.

خانم میرزاخانی در دانشگاه صنعتی شریف تهران، و سپس دانشگاه هاروارد، در آمریکا تحصیل کرده بود و در ۳۱ سالگی به استادی و بالاترین درجه دانشگاهی رسید. مطالعات او در زمینه نظریه توابع ستایش‌های بسیاری از ریاضیدانان را برانگیخته بود. تاکنون در مقالات و متون علمی مختلف نزدیک به هزار بار به مطالعات مریم میرزاخانی ارجاع داده شده است. کمیته مدال فیلدز هنگام انتخاب مریم میرزاخانی او را برای ” توانایی تکنیکی، بلندپروازی جسورانه، بینش وسیع و کنجکاوی ژرف” ستوده بود.

مریم میرزاخانی

به گزارش تاچ نت مریم میرزاخانی از چندی پیش به دلیل ابتلا به سرطان پستان در یکی از بیمارستان های آمریکا بستری بود. فیروز نادری، پیش تر در واکنش به بیماری سرطان این ریاضی دان برجسته ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا در اینستاگرام خود از دوستداران این نابعه خواسته بود برایش انرژی مثبت بفرستند. مریم میرزاخانی متولد سال ۱۳۵۶ در دوران تحصیلات دبیرستان در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ در المپیادهای جهانی ریاضی در هنگ کنگ و کانادا شرکت و با مدال طلا راهی ایران شده بود. در سال ۲۰۱۴ نیز جایزه معتبر فیلدز را نیز بدست آورد. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز بود.

مریم میرزاخانی پیش از دوره مطالعات دانشگاهی توانایی بالای خود در ریاضی را نشان داده بود. او اولین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران مدال طلا گرفت و اولین فردی هم بود که در آزمون المپیاد ریاضی نمره کامل گرفت.

متاسفانه آنچه نباید اتفاق افتاد و خانم میرزاخانی در نبرد نابرابر با سرطان مغلوب شد. آقای نادری نیز صبح امروز با انتشار توییتی مفهومی در صفحه شخصی خود از درگذشت این بانوی فرهیخته ایرانی خبر داد. خبر فوت خانم میرزاخانی بسیاری را در بهت و حیرت فرو برد، تا جایی که باورش برای خیلی ها غیرممکن بود و آن را شایعه خواندند. آقای نادری هم در پاسخ به این موضوع پست دیگری را در صفحه اینستاگرام خود قرار داد و مرگ این نابغه ایرانی را تایید کرد.

چهره‌های بسیاری از درگذشت خانم میرزاخانی ابراز تاسف کرده‌اند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است موفقیت‌ علمی خانم میرزاخانی “نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله های افتخار و عرصه های گوناگون بین المللی” بود. فیروز نادری، دانشمند ایرانی-آمریکایی که سابقه مدیریت در ناسا را دارد، گفته است: “امروز چراغی خاموش شد. قلبم شکست… خیلی زود رفت.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *