د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

تفاوت فرانت اند و بک اند چیست؟

۱ min read
تفاوت فرانت اند و بک اند چیست؟
4 (80%) 2 vote[s]

تفاوت فرانت اند و بک اند

2 واژه فرانت اند ( front end ) و بک اند ( back end ) معمولا برای تعریف کردن قسمت های صفحات وب بکار میروند. با تاچ نت همراه شوید.

واژه فرانت اند ( front end ) معمولا هم معنی با واژه های وب دیزاین (طراحی وب) و یا کلاینت ساید (سمت کاربر) است و واژه بک اند ( back end ) هم معنی با واژه های وب دولوپر (وسعه دهنده وب) و یا سرور ساید (سمت سرور) میباشد.

طبق تعریفی که یکی از دوستان در لینکدین قرار داده بودند به هر چیزی که با ایده های کاربر از جمله طراحی ها و زبان های برنامه نویسی مثل سی اس اس، اچ تی ام ال و یا جاوا اسکرپت درگیر باشد را فرانت اند میگویند.

تفاوت فرانت اند و بک اند
تفاوت فرانت اند و بک اند

جایگاه شغلی فرانت اند در شرکت های مختلف با هم متفاوت است. برای مثال یکی از قسمت های طراحی وب فرانت اند است و ممکن است در یک شرکت به عنوان کسی که یک قالب را در نرم افزاری مثل فتوشاپ یا فایرورک طراحی میکند و وارد پیچیدگی های برنامه نویسی نشود، بکار گرفته شود اما در شرکت دیگر ممکن است که علاوه بر طراحی و پیاده سازی آن، به عنوان برنامه نویس زبان های سی اس اس و اچ تی ام ال  و یا جاوا اسکریپت نیز انتخاب شود.

البته فرانت اند نیز خود دارای مقوله های مختلفی همچون طراحی واسط کاربری و تجربه کاربری میباشد.

طراح واسط کاربری عموما بر روی طراحی تمرکز دارد و وارد کد نویسی نمیشود ولی دانستن زبان های برنامه نویسی ی اس اس، اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت به او کمک میکند تا بتواند ایده های خود را بصورت موثرتری با برنامه نویس در میان بگذارد.

طراح تجربه کاربری در قسمت فرانتند کارمیکند و کار اصلی او مطالعه و تحقیق در مورد اطلاعات و آماری است که به گروه کمک میکند تا وبسایتی کاربر پسند را راه اندازی نمایند.

فعالیت بک اند اساسا نحوه کارکرد، به روز رسانی و تغییرات سایت است و چیزهایی است که برای کاربران سایت قابل مشاهده نیست چون مستقیما با سرور در ارتباط است مثل پایگاه داده های سات و خود سرور و راه های ارتباطی آنها.

معمولا به افرادی که در قسمت بک اند فعالیت میکنند برنامه نویس یا توسعه دهنده میگویند و آنها بیشتر نگران چیزهای مثل امنیت، ساختار سایت و مدیریت محتوا میباشند.

تمامی اطلاعات مثل پروفایل کاربر، عکس ها، هر چیزی که آپلود میکنند، پست های وبلاگ در پایگاه داده ذخیره میشوند و از زبان های برنامه نویسی مثل پی اچ پی و ای اس پی یا جاوا استفاده میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *