د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش اول)

۱ min read
به این نوشته امتیاز دهید !

1. باتری‌ های بغداد

مورد اول از لیست معماهای حل نشده علم، کشفی عجیب است. بنجامین فرانکلین، از بنیان‌گذاران آمریکا، اولین کسی بود که در سال 1752، متوجه پدیده الکتریسیته شد و در مورد آن تئوری‌هایی ارائه کرد. پس از او هم الساندرو ولتا (Alessandro Volta) در سال 1800 اولین باتری مدرن را ساخت. با این تفاسیر، چگونه می‌توان کشفی که در سال 1936 در عراق انجام شده را توضیح داد؟

در سال 1936 تعدادی کوزه که در نگاه اول فرقی با سفال‌های معمولی نداشتند، در بغداد کشف شد. دانشمندان که استوانه‌هایی مسی و میله‌هایی آهنی در داخل این کوزه‌ها یافته بودند، پس از شبیه سازی مدلی مشابه، متوجه شدند که این کوزه‌ها درواقع باتری‌هایی بدوی هستند.

باتری های بغداد

باتری های بغداد (Baghdad Batteries) که مربوط به تمدن‌های دو هزار سال پیش می‌شوند، ولتاژ کمی را تولید می‌کنند و در کمال ناباروری بعضی از آن‌ها پس از گذشت هزاران سال، همچنان حاوی الکتریسیته هستند.

باتری های بغداد

دو سوال عمده که پس از کشف باتری‌های بغداد مطرح می‌شود در مورد روش ساخت آن‌ها و موارد استفاده آن‌هاست. عده‌ای دخالت فرازمینی ها را مطرح می‌کنند و عده‌ای چنین فناوری پیشرفته‌ای را اختراع خود روستاییان می‌دانند. در مورد کاربرد باتری‌های بغداد هم برخی از دانشمندان معتقدند که از این کوزه‌ها برای تولید روشنایی استفاده می‌شده و یا مصارف آبکاری داشته‌اند. برخی هم باتری بودن این کوزه‌ها را نقض کرده و دلیل ساخت آن‌ها را نگهداری از دست نوشته‌های قدیمی می‌دانند. هنوز جواب‌های منطقی و قانع کننده‌ای در مورد روش دستیابی به این فناوری و موارد استفاده آن‌ ارائه نشده اما نکته قابل توجه این است که با توجه به تئوری‌هایی که در مورد قرارگیری برج بابل (Tower of Babel) و باغ عدن (Garden of Eden) در عراق کنونی وجود دارد، باستان شناسان معتقدند که امکان وجود اشیا ناشناس دیگری مانند کوزه‌های بغداد در این سرزمین پر رمز و راز وجود دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *