د. تیر ۱۰ام, ۱۳۹۸

کدام مرورگر امن ترین مرورگر موجود در دنیا است

۱ min read
کدام مرورگر امن ترین مرورگر موجود در دنیا است
5 (100%) 4 vote[s]

در این مقاله از تاچ نت ۵ مورد از مهم‌ترین و محبوب‌ترین مرورگر‌ها را با عنوان‌های گوگل کروم، سافاری، اینترنت اکسپلورر، فایر‌فاکس و اوپرا را به ترتیب محبوبیت و بررسی خواهیم کرد.

قبل از شروع این مقاله یک قانون مهم در این مورد می‌گذاریم. ما اگر قصد داشته باشیم که تمام مرورگر‌های دنیا را بررسی کنیم باید تا فردا صبح در اینجا بمانیم؛ اما در این مطلب ما به سیستم‌عامل‌های مختلف و یا موبایل و کامپیوتر اهمیت نمی‌دهیم و به طور ساده تمام مرور‌گر‌هایی که از آن‌ها به برای وب‌گردی استفاده می‌کنید را از نظر امنیتی بررسی خواهیم کرد.

هرچند نسبت دادن کلمه”بهترین” به یک محصول بسیار سخت و نیازمند بررسی بسیار است در نهایت نیز همه چیز به تجربه کاربر برمی‌گردد و اوست که در این میان بهترین را انتخاب می‌کند؛ اما در مورد “امن‌ترین” مرورگر می‌توان بررسی انجام داد و با توجه به فاکتو‌ر‌ها مختلف نفر اول این رقابت را انتخاب کرد.

گوگل کروم

گوگل همیشه به عنوان یکی از شرکت‌هایی، که به امنیت کاربران اهمیت ‌می‌دهد، شناخته می‌شود و شاید به همین دلیل باشد که تعداد بسیاری از مردم از این مرورگر برای وب‌گردی‌های خود استفاده می‌کنند. حدود ۶۰ درصد از سهم بازار در اختیار گوگل کروم است و آن دسته‌ای که از این مرورگر استفاده نمی‌کنند نیز احتمالا از موتور جستجوی گوگل بهره می‌برند.

تمام مطلب همین است که تعداد زیادی از کاربران از گوگل کروم استفاده می‌کنند؛ اما آیا آن‌ها گزینه درست را انتخاب کرده‌اند؟

برای تشریح امنیت گوگل کروم بگذارید شما را با یک مفهوم آشنا کنیم: سندباکس! سند باکس فضایی است که از بقیه محیط‌های موجود در کامپیوتر شما جداست و آسیب‌های وارده را محدود می‌کند. هر اتفاقی که در سندباکس بیفتد در همان مکان باقی می‌ماند؛ مگر این‌که شما اجازه نفوذ بیشتر به آن را داده باشید.

هر صفحه‌ و تب که در گوگل کروم باز می‌شود؛ در فضای سندباکس کار می‌کند و هیچ خطری بقیه اجزای سیستم‌عامل و دیگر نرم‌افزار‌های در حال اجرا را تهدید نمی‌کند. اگر یک صفحه باز نشود؛ دیگر تب‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. اگر یک سایت دارای ویروس است، این ویروس به دیگر فضاها نفود نمی‌کند و با بستن وبسایت مذکور؛ ویروس نیز محو می‌شود.

افزونه باز کردن فایل‌های فلش بسیار محبوب است و برای دیدن فیلم و بازی کردن در فضای مجازی مورد استفاده می‌گیرد و برای هکر‌ها محیط بسیار خوبی است؛ اما خوشبختانه کروم سایت‌هایی که از فلش استفاده می‌کنند را نیز در فضای سندباکس قرار می‌دهد.

اما سوال اینجاست که وقتی کروم تمام صفحات را سندباکس می‌کند پس چرا بعضی مواقع باید با ویروس‌های دست و پنجه نرم کنیم؟ اگر کروم این‌کار را انجام ‌می‌دهد پس هیچ‌وفت نباید از طرف ویروس‌ها اذیت شویم. متاسفانه این نظریه غلط است! مالور‌هاتوسط این مرورگر از کامپیوتر شما دور می‌شوند؛ اما لحظه‌ای که شما فایلی را دانلود می‌کنید اجازه ورود هر ویروسی را به کامپیوتر خود داده‌اید! شاید حالا متوجه شوید که چرا سرویس‌های ایمیل به شما اجازه می‌دهند فایل‌های پیوست را به صورت آنلاین ببینید و نیازی به دانلود آن‌ها نداشته باشید.

امن , امنیت , مرورگر , کروم , chrome , browser

این تنها ابزار گوگل کروم برای تامین امنیت شما در فضای مجازی نیست! حتما در هنگام وب‌گردی با کروم با پاپ‌آپی مواجه شده‌اید که در مورد ورود به یک وبسایت خاص هشدار می‌دهد. این قابلیت “وبگردی امن” کروم است که صفحات مشکوک را تشخیص داده و شما در مورد آن‌ها هشدار می‌دهد. این‌چنین محافظتی در موتور جستجوی گوگل نیز پیدا می‌شود.

در آدرس بار می‌توانید یک حرف i را داخل یک دایره ببینید که با کلیک روی ‌آن می‌توانید اطلاعات بیشتری از وضعیت خود در اینترنت به دست ‌آورید. این بخش به شما پیشنهاد می‌دهد که برای مثال در وبسایتی خاص اطلاعات شخصی خود را وارد کنید یا خیر.

نکته خوب دیگر در مورد گوگل کروم بروزرسانی‌هایی است که گوگل برای آن آماده می‌کند. هر ۱۵ روز یک بسته امنیتی مفصل برای بروزرسانی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا مشکلاتی که آن‌ها را اذیت می‌کند؛ برطرف شود. گوگل کروم سریع‌ترین مرورگر مولتی پلتفرم در زمینه حل مشکلات و آسیب‌های وارده است.

در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در یک رویداد هیچ‌کدام از هکر‌ها نتوانستند در زمان تعین شده به گوگل کروم آسیب بزنند و در هر دو سال این مرورگر رتبه اول را به خود اختصاص داد؛ البته بعد از محدودیت زمانی بودند کسانی که توانستند یک حمله سایبری به کروم را ترتیب دهند؛ اما بهرحال این آمار نشان از بالا بودن امنیت کروم دارد.

بعد از تمام این حرف‌ها آیا گوگل کروم نقطه ضعف نیز دارد؟ مشکل اینجاست که هیچ‌چیز در دنیا کامل نبوده و گوگل کروم نیز از این موضوع مستثنا نیست. نکته مهم در اینجاست که کروم محبوب‌ترین مرورگر موجود است و همین موضوع آن را به مهم‌ترین هدف هکر‌ها تبدیل می‌کند. در سال ۲۰۱۶ در کروم ۱۷۶ حفره امنیتی گزارش شد که گوگل نیز سریعا بروزرسانی‌هایی برای آن‌ها منتشر کرد؛ ولی آن‌ها آسیب‌های خودشان را زدند. نکته مهم دیگر این است که شاید گوگل به طور مداوم آپدیت‌هایی برای بالا بردن امنیت منتشر کند؛ اما این ضرورت را ایجاد نمی‌کند که کاربران حتما مرورگر خود را آپدیت کنند و در کروم ۵۰ درصد مردم آن را آپدیت نمی‌کنند. این کار شدیدا راحت است! کافی است در قسمت Help روی about Google Chrome کلیک کرده و به طور اتوماتیک مرورگر خود را آپدیت کنید.

بر هیچکس پوشیده نیست که غول‌های تکنولوژی اطلاعات کاربران را ذخیره کرده و اذعان دارند که برای دادن سرویس بهتر به آن‌ها چنین کاری را می‌کنند؛ اما دیگر همه این روزها می‌دانند که این کمپانی‌ها اطلاعات مردم را می‌فروشند؛ ولی سوال اینجاست که آیا این موضوع برای شما مهم است؟!

اینترنت اکسپلورر

شاید هیچ نکته خوبی در مورد اینترنت اکسپلورر وجود ندارد! این مرورگر مرده است و به جز نسخه ۱۱ آن، دیگر نسخه‌ها از پشتیبانی مایکروسافت برخورددار نیستند و فقط زمان می‌برد تا به طور کامل از بین برود.

اگر واقعا در حال استفاده از اینترنت اکسپلورر ۱۱ هستید احتمالا هر ۳۰ روز آپدیتی را دریافت می‌کنید که کار خاصی را نیز انجام نمی‌دهد و بعضا تجربه کار با این مروگر را بدتر می‌کند! اینترنت اکسپلورر توسط ویندوز پشتیبانی می‌شود و با استفاده از ویندوز دیفندر تعدادی از مالور‌ها را دفع می‌کند و می‌توانید سایت‌هایی را که به آن‌ها اعتماد ندارد را در لیست سیاه این مرورگر قرار دهید. در ضمن شما‌ می‌توانید از حالت محافظت در اکسپلورر بهره ببرید و در این حالت سایت‌ها و افزونه‌های مشکوک محدود می‌شوند و اجازه ورود ویروس‌ها از طریق این سایت‌ها به کامپیوتر شما را نخواهد داد.

امن , امنیت , مرورگر , اینترنت اکسپلورر , internet explorer , browserشاید خیلی از اکسپلورر بد شنیده باشید و مایکروسافت نیز بخاطر همین شهرت منفی‌اش قصد دارد این مرورگر را از بین برده و به توسعه مرورگر جدید خودش EDGE بپردازد؛ اما شاید اینترنت اکسپلورر نیز به بدی آن‌جه شما فکر می‌کنید نیست! ما در مورد مایکروسافت صحبت می‌کنیم که در مورد سیاست‌های حریم خصوصی‌اش زیاد شنیده‌ایم. هم گوگل و هم مایکروسافت غول‌های تکنولوژیکی هستند و ساده‌لوحانه است که باور کنیم که آن‌ها اطلاعات شخصی ما را برای استفاده‌های تجاری به کار نبرند؛ اما همانطور که در قسمت قبل گفتیم: چه می‌شود کرد؟ آیا برایمان مهم است؟!

مهم‌ترین مشکل این مرورگر در آینده مشکلات بروزرسانی آن است. در حال حاضر مایکروسافت به تولید بسته‌های بروزرسانی امنیتی برای آن ۱۴ درصد کاربران می‌پردازد و این‌کار از نظر اقتصادی توجیه دارد؛ اما در آینده‌ای نه چندان دور که مردم از اینترنت اکسپلورر به دیگر مرورگر‌ها مهاجرت کنند دیگر آپدیتی منتشر نخواهد شد و مشکلات بسیاری گریبان‌گیر آن دسته از کاربران عاشق اکسپلورر خواهد شد! در سال ۲۰۱۶ در اکسپلورر ۱۲۹ حفره امنیتی یافت شد. اگر در حال حاضر از نسخه ۱۱ استفاده نمی‌کنید سریعا مرورگر خود را به این نسخه آپدیت کنید. اینترنت اکسپلورر ۱۱ فقط در ویندوز ۸٫۱ و یا جدیدتر کار می‌کند و برای این‌کار باید ویندوز خود را نیز آپدیت کنید. با تمام این تفاسیر بهتر نیست جایگزینی برای آن پیدا کنید؟!

فایرفاکس

تعداد افرادی که از فایرفاکس استفاده می‌کنند در حال کاهش است؛ اما با این‌حال هنوز هم ۱۲٫۵۸ درصد از سهم بازار مخصوص فایرفاکس است. دلایل بسیار خوب و زیادی وجود دارند که شما را قانع کنند از فایرفاکس استفاده کنید. فایرفاکس حافظه کمتری از رم را اشغال می‌کند فوق‌العاده سریع است و شرکت سازنده‌اش مانند دیگر شرکت‌ها به دنبال سودآوری از طریق منابع غیر معمول ندارد.

اگر شما به حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی خود علاقه‌مند هستید شاید بهترین کار برای شما استفاده از فایرفاکس باشد. شرکت سازنده برای حقوق شما در فضای مجازی می‌جنگد و اطلاعات ناچیز و بسیار کمی از شما دریافت کرده و آن‌ها را به هیچ وجه نمی‌فروشد. فایرفاکس یک حالت شخصی دارد که واقعا برای حفظ امنیت شما عالی کار می‌کتد و جلوی وبسایت‌ها و افزونه‌هایی که می‌خواهند اطلاعات شما را جمع کنند می‌ایستد.

امن , امنیت , مرورگر , موزیلا , internet explorer , browserدیگر مرورگر‌ها با ذخیره کردن کوکی‌ها، اطلاعات شخصی شما، پسورد‌ها و افراد در تماس شما را در اختیار می‌گیرند؛ ولی فایرفاکس بلافاصله بعد از بستن یک صفحه، تمام این اطلاعات را پاک می‌کند. فیسبوک یک پروفایل جانبی، حتی برای کسانی که عضو نیستند، می‌سازد و فایرفاکس از این مورد نیز جلوگیری می‌کند و تنها مرورگری است که این‌کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد که فوق‌العاده است.

این یکی دیگر از دلایلی است که موزیلا پولی از این طریق به دست نمی‌آورد و بر عکس گوگل است که با ذخیره‌سازی اطلاعات، آن‌ها را به فروش می‌رساند.

فایرفاکس در سال ۲۰۰۲ ساخته شد و دو سال بعد از آن در اختیار همه قرار گرفت و مانند IE معماری قدیمی دارد؛ ولی مانند مایکروسافت نیازی به جایگزینی آن با یک مرورگر کاملا جدید نیست؛ زیرا فایرفاکس به اندازه اینترنت اکسپلورر بدنام نیست و از محبوبیت خوبی برخورددار است و فقط کافی است مشکلاتش حل شود؛ اما این مشکلات چیست؟

مشکل درست نکردن فضای سندباکسینگ در حال حاضر گریبان‌گیر فایرفاکس شده است. همان‌طور که در قسمت قبلی توضیح دادم؛ ایجاد فضای سندباکس باعث می‌شود که باگ‌ها و مشکلات و ویروس‌ها آسیبی به دیگر قسمت‌های سیستم‌عامل وارد نکنند و به‌نوعی از آن محافظت می‌شود و خیال آدم بسیار راحت است.

موزیلا به این انتقادات گوش کرده است و از سال ۲۰۰۹ تا کنون در حال کار بر روی پروژه‌ای با نام “الکترولیز” است و از ماه آگوست سال ۲۰۱۶ نیز به دنبال این است که روش‌ها و ایده‌های خودش در مورد سندباکسینگ را به اجرا درآورد. دلیل این‌همه تاخیر موزیلا نیز مربوط به سازگار کردن افزونه‌ها است و در فایرفاکس نسخه ۵۴ این ویژگی به طور کامل استفاده شد.

این سیستم در فایرفاکس با دیگر مرورگر‌ها متفاوت است. برای مثال در کروم برای هر پیج یک فضای سندباکس در نظر گرفته می‌شود و این در حالی است که در فایر فاکس محدودیت استفاده از ۴ تب وجود دارد و دلیل این‌کار بالا بردن سرعت مرورگر و کم کردن استفاده از رم دستگاه است. به طور خلاصه باید گفت که شما امکانات مساوی از سندباکسینگ را دریافت خواهید کرد؛ اما با سرعت بسیار بیشتر!

موزیلا هر ۲۸ روز یک‌ باز بسته بروزرسانی کاملی را منتشر می‌کند و در بازه‌های زمانی کوتاه آپدیت‌های کم حجمی را برای بالا بردن امنیت و بهتر کردن تجربه کار با فایرفاکس منتشر می‌کند. گوگل در مورد اپدیت‌های کامل سریع‌تر عمل می‌کند؛ ولی این موزیلا است که گاه و بیگاه بروزرسانی‌های کوچک منتشر می‌کند. علاوه بر این شما می‌توانید افزونه‌های بسیار زیادی را برای افزایش میزان امنیت مرورگر خود به آن اضافه کنید.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم هیچ چیز کاملی در دنیا وجود ندارد. فایرفاکس نیز در سال گذشته ۱۳۳ حفره امنیتی به خود دید ولی با آپدیت‌های موزیلا این مشکلات حل شد. مشکل دیگر عدم آپدیت فایرفاکس توسط خود کاربران است. در حال حاضر ۳۳ درصد از مصرف‌کنندگان فایرفاکس از آخرین نسخه فایرفاکس استفاده نمی‌کنند و به احتمال زیاد از قابلیت سندباکسینگ نیز برخورددار نیستند. فایرفاکس در چندماه گذشته پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشته است و به طور قطع اگر در این مسیر ادامه دهد می‌تواند خطر جدی برای دیگر مرورگرها باشد.

سافاری

میلیون‌ها کاربر از این مرورگر استفاده می‌کنند و به طور پیش‌فرض بر روی محصولات اپل نصب شده است. این مرورگر ۵٫۰۸ درصد سهم بازار را در اختیار دارد، که اگر آیفون‌ها و آیپد ها را نیز در این شمارش به حساب بیاوریم قطعا با افزایش این درصد مواجه خواهیم شد.

بسیاری از ما به امنیت محصولات اپل اطمینان داریم و سافاری به عنوان مرورگر پیش‌فرض مک‌ها کار می‌کند و اغلب به همین دلیل از آن استفاده می‌کنند. به جز این مورد سافاری بیشترین سازگاری را با مک دارد؛ ولی گوگل کروم نیز گزینه خوبی برای آن‌ها است.

همان‌طور که احتمالا متوجه شده‌اید تمام اپلیکیشن‌های موجود در آیفون در فضای سندباکس قرار دارند تا آسیب‌ها را محدود کنند و به همین دلیل است که برای هر کاری و هر دسترسی به دوربین و یا مخاطبان شما نیاز به اجازه دارد. چنین سیستمی در مورد مرورگر این کمپانی نیز صدق می‌کند و تقریبا هر قدمی که بر‌می‌دارید و هر کار کوچکی در فضای این مرورگر نیاز به اجازه مستقیم شما دارد.

هرچند این مرورگر برخی از اطلاعات شخصی شما را برای طبقه‌بندی کردن در اختیار می‌گیرد؛ ولی در کل سافاری هرچه که شما از امنیت در فضای مجازی بخواهید را دارد.

امن , امنیت , مرورگر , سافاری , safari , browserیکی از بزرگترین مشکلات این مرورگر برنامه بروزرسانی‌هایش است. سافاری هر ۵۴ روز یک‌بار آپدیت می‌شود. به این موضوع می‌توان از دو منظر نگاه کرد. خوشبختانه در سال ۲۰۱۶ تعداد حفره‌های امنیتی یافت شده در سافاری بسیار کمتر از کروم و فایرفاکس و تنها ۵۶ عدد بوده است. این تعداد برای سافاری در سال ۲۰۱۵ نیز ۱۳۵ بوده است که نشان از پیشرفت سال‌به‌سال این مرورگر دارد. در نتیجه می‌توان گفت وقتی مشکلات کمتری وجود دارد پس به آپدیت‌های زود به زود نیست. نکته خوب دیگر این مدت زمان طولانی برای انتشار آپدیت این است که کاربران بیشتری این بروزرسانی‌ها را دریافت و نصب می‌کنند. خوب حالا باید بررسی کرد که سافاری از چه مشکلاتی رنج می‌برد؟

پروژه صفر گوگل در یک تحقیق عمومی روی امنیت ۵ تا از مهم‌ترین مرورگرها مشخص کرده است که سافاری یکی از نا امن‌ترین مرورگر‌های دنیا است! در این تحقیق ۳۱ باگ امنیتی یافت شد که سهم سافاری از این تعداد ۱۷ باگ بوده است که ما را کمی شوکه می‌کند. کروم ۲ باگ و فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر هرکدام دارای ۴ باگ امنیتی بودند؛ اما نکته‌ای که ما را به فکر فرو می‌برد این است که گوگل این تست‌ها را راه اندازی کرده است و در کمال تعجب مرورگر رقیبش بدترین و کروم بهترین مرورگر از نظر امنیتی می‌شود؛ ولی این باگ‌ها وجود داشتند و از آن موقع کمپانی‌های مختلف بسته‌های مختلف برای حل مشکلات منتشر کرده‌اند. سافاری در مسابقه‌ای که در قسمت اول به آن اشاره کردیم و گفتیم که هیچ‌کدام از هکرها نتوانستند کروم را در مدت زمان تعین شده هک کنند نیز سربلند بیرون نیامد و تعداد زیادی از این هکر‌ها توانستند سافاری را به زانو در آورند.

اوپرا

به آخرین مرورگر مورد نظر در این مقاله رسیدیم. شاید تا کنون به نتیجه رسیده‌اید و امن‌ترین مرورگر را از نظر خودتان انتخاب کرده‌اید؛ اما باید برای آخرین شرکت کننده نیز وقت گذاشت و به آن حق دفاع از خود را داد.

اوپرا چندماه قبل از اینترنت اکسپلورر در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و در کنار کمترین محبوبیت، لقب قدیمی‌ترین مرورگر لیست را نیز یدک می‌کشد. سن بالا گریبان‌گیر اوپرا در اواخر دهه گذشته شده بود و می‌رفت که برای همیشه فراموش شود؛ اما در سال ۲۰۱۳ انقلابی در این مروگر رخ داد. در این سال هسته‌ اوپرا به هسته مشابه کروم تغییر داده شد و به همین دلیل به همان اندازه امن‌ و دارای سندباکسینگ مشابه است.

حتی امن‌ترین وبسایت‌های موجود نیز ممکن است دارای محتوای مشکوک باشد و به همین دلیل است که اوپرا تمام مواردی را که ممکن است به کامپیوتر شما آسیب برسانند را تشخیص داده و بلاک می‌کند. اوپرا به طور اتوماتیک برنامه‌های محدود کردن تبلیغات را دانلود می‌کند و تجربه‌ای امن‌ و سریع‌تر در اختیار شما می‌گذارد. در زمینه شخصی‌سازی نیز اوپرا از افزونه‌های خوبی برخورددار است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

امن , امنیت , مرورگر , اپرا , opera , browserاگر اوپرا و کروم دقیقا مانند هم هستند و کروم نیز از محبوبیت بسیار بیشتری برخورددار است؛ چرا باید زحمت انتقال به اوپرا را به خود دهیم؟ اول‌ این‌که همین محبوبیت کمتر باعث جذب هکر‌های کمتری شده و نکته دیگر استفاده از یک VPN داخلی در اوپرا است که تا زمانی که از این مرورگر استفاده می‌کنید؛ می‌توانید از این سرویس به طور رایگان استفاده کنید. همانطور که می‌دانید استفاده از این سرویس به طور قابل توجهی باعث بالا رفتن امنیت شما در فضای مجازی می‌شود.

چیز زیادی برای انتقاد به این مرورگر یافت نمی‌شود؛ اما باز هم باید متاسفانه به این موضوع اقرار کرد که اوپرا نیز اطلاعات شخصی؛ مانند ایمیل، آدرس آی‌پی و رزولوشن صفحه را جمع‌آوری می‌کند. اوپرا به طور خودکار آپدیت می‌شود و شما نباید زحمت این‌کار را به خودتان بدهید. این بروزرسانی‌ها هر ۴۸ روز یک‌بار منتشر می‌شوند که رتبه چهارم جدول را از این نظر از آن خود می‌کند و فقط سافاری را پایین‌تر از خود می‌بیند.

۱ thought on “کدام مرورگر امن ترین مرورگر موجود در دنیا است

  1. سلام
    در صورت تمایل به فروش یک لینک از این مطلب ( به صورت دائمی ) فالو یا نوفالو با ایمیل من در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *