پ. خرداد ۹ام, ۱۳۹۸

علت قرار دادن آینه در کابین آسانسور چیست ؟

۱ min read
علت قرار دادن آینه در کابین آسانسور چیست ؟
5 (100%) 5 vote[s]

علت قرار دادن آینه در کابین آسانسور چیست ؟

در این نوشته از مجله فناوری اطلاعات تاچ نت به علمی ترین دلایل نصب آینه در کابین آسانسور می پردازیم.

به طور کلی در ساختمان هایی که تعداد طبقات آن ها از 3 طبقه بیشتر می شود، از آسانسور برای جایجایی میان طبقات استفاده می گردد. شاید زمانی که سوار آسانسور شده اید و تا طبقات بسیار بالا رفته اید، به این نکته توجه کرده باشید که به هیچ عنوان گذر زمان را حس نکرده اید ! شاید زمان زیادی نیز گذشته باشد. اما باید بگوییم که این موضوع به دلیل حضور آینه هایی است که در داخل کابین آسانسور نصب شده اند.

یکی از علمی ترین دلایل نصب آینه در کابین آسانسور ، هشداری است به مسافر آسانسور، که قبل از اینکه قدم به داخل کابین آسانسور بگذارد، خود را در آینه دیده و مطمئن شود که کابین آسانسور در آن طبقه وجود دارد. زیرا بعضی از تعمیرکاران یا سرویس کاران آسانسور اقدام به غیر فعال کردن سیستم ایمنی کنتاکت های مسیر درب آسانسور می نمایند و در مسیر کنتاکت های ایمنی پل قرار می دهند.

در چنین شرایطی اگر فراموش کنند این پل را بعد از پایان کار بردارند سیستم ایمنی مدار درب آسانسور غیر فعال می ماند و در این شرایط اگر درب آسانسوری در طبقات باز باشد، به دلیل قطع سیستم حفاظتی، آسانسور حرکت می کند. (در صورتیکه پس از رفع عیب آسانسور باقی ماندن پل در مدار ایمنی درب ها کاری بسیار خطرناک و غیر اصولی می باشد.)

یکی دیگر از دلایل قابل قبول برای نصب آینه در داخل کابین آسانسور عدم توجه به گذر زمان در هنگام حرکت آسانسور می باشد.

آینه در کابین آسانسور
آینه در کابین آسانسور

در ابتدای زمان استفاده از آسانسور برای جابجایی بین طبقات، مردم از کندی حرکت آن شکایت داشتند. به مرور متخصصان دریافتند که این مشکل از نگاه کردن آنها به دیوارهای آسانسور ناشی می شود که کاری بسیار خسته کننده ای است و باعث می شود گذر زمان کند به نظر برسد.

اما در نهایت یکی از مهندسین فعال در این زمینه، پیشنهاد دیگری ارائه داد “روی افکار مردم تمرکز کنیم. مردم فکر می‌کنند که آسانسورها آهسته حرکت می‌کنند. مردم فکر می‌کنند…” به دنبال این پیشنهاد و متمرکز شدن متخصصین روی مسافران آسانسور، به نتیجه جدیدی دست یافتند : “حرکت آسانسور از آنچه در واقعیت بود، کندتر به‌نظر می‌رسید. همچنین به دلیل تفکر در مورد مـعـلـق بـودن کابـیـن، تـرس از سـقـوط در بـیـن مـردم
بیشتر احساس می‌شد.

لذا 2 راه حل برای این مشکل پیدا کردند : اول، نوسازی آسانسور و افزایش سرعت آن و دوم، منحرف کردن توجه مردم به چیز دیگری که حرکت آسانسور را در نظرشان سریع تر کند.

بنابراین ایده نصب آینه در کابین آسانسور به ذهن آنها خطور کرد متخصصان با توجه به هزینه های سنگین نوسازی آسانسور به نصب آینه روی آوردند. امروزه در اغلب آسانسورها شما می توانید با نگاه کردن به آینه سرگرم شوید.
با این کار مردم به جای تمرکز بر سرعت آهسته و احتمال سقوط آسانسور، بر روی ظاهر خود متمرکز می‌شدند. از این رو متوجه گذر زمان نیز نمی‌شدند.
بدین ترتیب تصورات نسبت به آسانسورها تغییر یافت : “مردم فکر می‌کردند علاوه به اینکه آسانسورهای جدیدتر، دارای سرعت بیشتری نسبت به گذشته بودند، فضای بیشتری نیز در اختیار آن ها قرار می‌دادند.” از جمله کشورهایی که از پیشگامان استفاده از این روش بودند، نام ژاپن نیز به چشم می‌خورد.

به طور کلی نصب آینه در کابین آسانسور دلایل روانی دارد :

  • تصور فضای بیشتر
  • عدم توجه به گذر زمان
  • عدم سقوط به چاله
  • عدم توجه به ارتفاع و مشکلات فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *